Microchip Technology DSC1124CI2-048.0000T
DSC1124CI2-048.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1124CI2-048.0000T
Brief Description
OSC MEMS 48.000MHZ HCSL SMD
Datasheet Download
DSC1124CI2-048.0000T.pdf
Availability of DSC1124CI2-048.0000T
QUANTITY
DSC1124CI2-048.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1124CI2-048.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1124CI2-048.0000T
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1124
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency48MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCSL
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)42mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)22mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1124CI2-048.0000T
Related LinksDSC1124CI2, DSC1124CI2-048.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1124CI2-048.0000T Details Description
Related parts for DSC1124CI2-048.0000T
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC 8BIT 5US QUAD DAC P/O 24-SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 5V 1100W datasheet.pdf