Microchip Technology DSC1124NI1-100.0000T
DSC1124NI1-100.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1124NI1-100.0000T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 100.000MHZ HCSL SMD
Datasheet Download
DSC1124NI1-100.0000T.pdf
Availability of DSC1124NI1-100.0000T
QUANTITY
DSC1124NI1-100.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1124NI1-100.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1124NI1-100.0000T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1124
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency100MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCSL
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)42mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)22mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1124NI1-100.0000T
Related LinksDSC1124NI1, DSC1124NI1-100.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1124NI1-100.0000T Details Description
Related parts for DSC1124NI1-100.0000T
MODULE SCR/DIODE 90A 240VAC datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 14-SOIC datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 20POS 2MM SMD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 3.3V HI DRV 8-SOIC datasheet.pdf
RES 680 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 7.5MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 2W DO214AC datasheet.pdf
FLOW CHART PROGRAMMING SOFTWARE datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 12A datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf