Microchip Technology DSC8001AI2
DSC8001AI2 picture photo
Mfg. Part Number
DSC8001AI2
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS BLANK 7.0X5.0 CMOS
Datasheet Download
DSC8001AI2.pdf
Availability of DSC8001AI2
QUANTITY
DSC8001AI2 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC8001AI2
Internal Part NumberEIS-DSC8001AI2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesDSC8001
PackagingTube
TypeBlank (User Must Program)
Available Frequency Range1MHz ~ 150MHz
FunctionStandby
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V, 2.5V, 3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)12.2mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.035" (0.90mm)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC8001AI2
Related LinksDSC80, DSC8001AI2 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC8001AI2 Details Description
Related parts for DSC8001AI2
TRANS NPN 80V 0.5A TO92 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS .100 RT/A SMD datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 64POS DUAL TIN datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 25V X5R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CBL STR FEMAL-R/A MALE 10POS 12' datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM datasheet.pdf
13 POS EP 2.5 HSG, GLOW WIRE datasheet.pdf