IXYS Corporation DSEC16-12AS-TUB
DSEC16-12AS-TUB picture photo
Mfg. Part Number
DSEC16-12AS-TUB
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY GP 1200V 10A TO263AB
Datasheet Download
DSEC16-12AS-TUB.pdf
Availability of DSEC16-12AS-TUB
QUANTITY
DSEC16-12AS-TUB Order Process
Ship out your order
Specifications of DSEC16-12AS-TUB
Internal Part NumberEIS-DSEC16-12AS-TUB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesHiPerFRED™
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If2.94V @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)40ns
Current - Reverse Leakage @ Vr60µA @ 1200V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSEC16-12AS-TUB
Related LinksDSEC16-, DSEC16-12AS-TUB Datasheet, IXYS Corporation Distributor
DSEC16-12AS-TUB Details Description
Related parts for DSEC16-12AS-TUB
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 5MM datasheet.pdf
LED 7-SEG DISP .60" RED CA GRAY datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
LX 15.00/02/90 4.5SN BK BX datasheet.pdf
FIXED IND 17UH 12.5A 7.92 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf