IXYS Corporation DSEP75-06AR
DSEP75-06AR picture photo
Mfg. Part Number
DSEP75-06AR
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN 600V 75A ISOPLUS247
Datasheet Download
DSEP75-06AR.pdf
Availability of DSEP75-06AR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DSEP75-06AR Order Process
Ship out your order
Specifications of DSEP75-06AR
Internal Part NumberEIS-DSEP75-06AR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesHiPerFRED™
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)75A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If2.02V @ 75A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)35ns
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseISOPLUS247™
Supplier Device PackageISOPLUS247™
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSEP75-06AR
Related LinksDSEP7, DSEP75-06AR Datasheet, IXYS Corporation Distributor
DSEP75-06AR Details Description
Related parts for DSEP75-06AR
IC DAC STER 6CH 102DB 28TSSOP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS DUAL 1MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO -5V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
IC SCHMITT TRIGGER HEX 14-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN INSERT 4POS SKT datasheet.pdf