Cornell Dubilier Electronics DSF050J153
DSF050J153 picture photo
Mfg. Part Number
DSF050J153
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.015UF 5% 50VDC RADIAL
Datasheet Download
DSF050J153.pdf
Availability of DSF050J153
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DSF050J153 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSF050J153
Internal Part NumberEIS-DSF050J153
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLDSF Series EOL 13/Aug/2014
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesDSF
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.287" L x 0.126" W (7.30mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSF050J153
Related LinksDSF05, DSF050J153 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DSF050J153 Details Description
Related parts for DSF050J153
BOX CHASSIS ALUM UNPTD 7"L X 5"W datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLTAGE 2.0V 5TSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 5MM datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.015UF 50V X7R 0612 datasheet.pdf
IGBT 600V 100A 416W TO247-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
COUPLER HYBRID 1000-2000MHZ 3DB datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf