Cornell Dubilier Electronics DSF050J184
DSF050J184 picture photo
Mfg. Part Number
DSF050J184
Brief Description
CAP FILM 0.18UF 5% 50VDC RADIAL
Datasheet Download
DSF050J184.pdf
Availability of DSF050J184
QUANTITY
DSF050J184 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSF050J184
Internal Part NumberEIS-DSF050J184
PackagingBulk
Capacitance0.18µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.287" L x 0.177" W (7.30mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSF050J184
Related LinksDSF05, DSF050J184 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DSF050J184 Details Description
Related parts for DSF050J184
BOX ABS GRAY 9.43"L X 4.72"W datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 20% 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 196 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 649K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf