Cornell Dubilier Electronics DSF050J225
DSF050J225 picture photo
Mfg. Part Number
DSF050J225
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2.2UF 5% 50VDC RADIAL
Datasheet Download
DSF050J225.pdf
Availability of DSF050J225
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DSF050J225 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSF050J225
Internal Part NumberEIS-DSF050J225
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLDSF Series EOL 13/Aug/2014
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesDSF
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.402" L x 0.311" W (10.20mm x 7.90mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSF050J225
Related LinksDSF05, DSF050J225 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DSF050J225 Details Description
Related parts for DSF050J225
IC CPLD 72MC 10NS 44VQFP datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IDC CABLE - CSC26S/AE26M/CPC26S datasheet.pdf
RES SMD 24.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SER 20-QFN datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 450V X7T 1812 datasheet.pdf
CARD GUIDE PRESS 9X0.078" BLK datasheet.pdf
RES 400 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf