Cornell Dubilier Electronics DSF100J154
DSF100J154 picture photo
Mfg. Part Number
DSF100J154
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.15UF 5% 100VDC RADIAL
Datasheet Download
DSF100J154.pdf
Availability of DSF100J154
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DSF100J154 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSF100J154
Internal Part NumberEIS-DSF100J154
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLDSF Series EOL 13/Aug/2014
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesDSF
PackagingBulk
Capacitance0.15µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.402" L x 0.130" W (10.20mm x 3.30mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSF100J154
Related LinksDSF10, DSF100J154 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DSF100J154 Details Description
Related parts for DSF100J154
IC CRIMZON Z8 MCU OTP 32K 20DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
PIGTAIL, 8FIB, SM RIB MPX datasheet.pdf
IC TXRX RS232 SERIAL 24SSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 19A 8DFN datasheet.pdf
RES 0.274 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
SPEAKER DUAL TWIN datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.2A ESV datasheet.pdf