Cornell Dubilier Electronics DSF100J154
DSF100J154 picture photo
Mfg. Part Number
DSF100J154
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.15UF 5% 100VDC RADIAL
Datasheet Download
DSF100J154.pdf
Availability of DSF100J154
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DSF100J154 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSF100J154
Internal Part NumberEIS-DSF100J154
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLDSF Series EOL 13/Aug/2014
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesDSF
PackagingBulk
Capacitance0.15µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.402" L x 0.130" W (10.20mm x 3.30mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSF100J154
Related LinksDSF10, DSF100J154 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DSF100J154 Details Description
Related parts for DSF100J154
IC TXRX BUS LVDS SINGLE 8-SOIC datasheet.pdf
PATCHCORD SCKT-STD ALLIG CLP RED datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 4V 1411 datasheet.pdf
EMITTER IR 850NM 70MA CHIPLED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS SKT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
TV 7C 7#20 PIN RECP datasheet.pdf
SW SELECTOR DPST-NO/NC 10A 120V datasheet.pdf