Cornell Dubilier Electronics DSF100J563
DSF100J563 picture photo
Mfg. Part Number
DSF100J563
Brief Description
CAP FILM 0.056UF 5% 100VDC RAD
Datasheet Download
DSF100J563.pdf
Availability of DSF100J563
QUANTITY
DSF100J563 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSF100J563
Internal Part NumberEIS-DSF100J563
PackagingBulk
Capacitance0.056µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.126" W (7.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSF100J563
Related LinksDSF10, DSF100J563 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DSF100J563 Details Description
Related parts for DSF100J563
CONN HEADER .100 DUAL STR 28POS datasheet.pdf
KIT HEATSHRK VFP876 350PC 6 SIZE datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 14.28VC DO201 datasheet.pdf
FIXED IND 620NH 770MA 190 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
SNAP FIT IEC INLET datasheet.pdf
SLDV-THR 5.08/22/180F 1.5 BK datasheet.pdf
RES SMD 135 OHM 0.1% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.05% 1/5W 1506 datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf