IXYS Corporation DSI45-08A
DSI45-08A picture photo
Mfg. Part Number
DSI45-08A
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 800V 45A TO247AD
Datasheet Download
DSI45-08A.pdf
Availability of DSI45-08A
QUANTITY
DSI45-08A Order Process
Ship out your order
Specifications of DSI45-08A
Internal Part NumberEIS-DSI45-08A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io)45A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.28V @ 45A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr20µA @ 800V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-2
Supplier Device PackageTO-247AD
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSI45-08A
Related LinksDSI4, DSI45-08A Datasheet, IXYS Corporation Distributor
DSI45-08A Details Description
Related parts for DSI45-08A
RES SMD 69.8K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
ANTENNA YAGI 916MHZ 5-ELEMENT datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 SQ WW datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 450MA 235 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 50V T2H 0402 datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
IC REG BST 5V 295MA SYNC SOT-25 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
DINCONN. C MALE96CKT FMLB datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf