Bel Fuse Inc. DSP1N5S14
DSP1N5S14 picture photo
Mfg. Part Number
DSP1N5S14
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC-DC 1W 14V SGL
Datasheet Download
DSP1N5S14.pdf
Availability of DSP1N5S14
QUANTITY
DSP1N5S14 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSP1N5S14
Internal Part NumberEIS-DSP1N5S14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package280
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesDSP1
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 114V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)70mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation700V
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case4-SIP Module
Size / Dimension0.77" L x 0.27" W x 0.40" H (19.6mm x 6.9mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency73%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSP1N5S14
Related LinksDSP1, DSP1N5S14 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
DSP1N5S14 Details Description
Related parts for DSP1N5S14
BOX ABS ALMOND 4.38"L X 3.25"W datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 96POS .100" DUAL VERT datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2PF 25V 0201 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 40K OHM 5% 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 22POS SKT datasheet.pdf
LM 5.00/135/10 BK datasheet.pdf
VARISTOR 900V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf