NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. DSP56311VF150
DSP56311VF150 picture photo
Mfg. Part Number
DSP56311VF150
Manufacturer
Product Category
Embedded - DSP (Digital Signal Processors)
Brief Description
IC DSP 24BIT 150MHZ 196-BGA
Datasheet Download
DSP56311VF150.pdf
Availability of DSP56311VF150
QUANTITY
DSP56311VF150 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSP56311VF150
Internal Part NumberEIS-DSP56311VF150
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package126
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - DSP (Digital Signal Processors)
SeriesDSP56K/Symphony
PackagingTray
TypeFixed Point
InterfaceHost Interface, SSI, SCI
Clock Rate150MHz
Non-Volatile MemoryROM (576 B)
On-Chip RAM384kB
Voltage - I/O3.30V
Voltage - Core1.80V
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case196-LBGA
Supplier Device Package196-MAPBGA (15x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSP56311VF150
DSP56311VF150 Details Description
Related parts for DSP56311VF150
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 22AWG .156 RED datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 78A SP6 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 400VAC X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 806 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 357K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC DO214AB datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf