Microchip Technology DSPIC30F1010-20E/SO
DSPIC30F1010-20E/SO picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC30F1010-20E/SO
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC DSC 16BIT 6KB FLASH 28SOIC
Datasheet Download
DSPIC30F1010-20E/SO.pdf
Availability of DSPIC30F1010-20E/SO
QUANTITY
DSPIC30F1010-20E/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC30F1010-20E/SO
Internal Part NumberEIS-DSPIC30F1010-20E/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductSMPS & Digital Power Conversion Solutions
PCN Design/SpecificationdsPIC30F1010/202x Datasheet Update 19/Mar/2014
PCN Assembly/OriginSOIC-28L Palladium Coated Copper 29/Aug/2013
SOIC-28L Revision 17/Dec/2013
SOIC-28L Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 30F
PackagingTube
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed20 MIPS
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O21
Program Memory Size6KB (2K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 6x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC30F1010-20E/SO
Related LinksDSPIC30F1, DSPIC30F1010-20E/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC30F1010-20E/SO Details Description
Related parts for DSPIC30F1010-20E/SO
IC SUPERVISOR MPU W/WD SOT23-6 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 2.8VWM 15VC 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 8.16KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 5A SOLDER datasheet.pdf
CABLE FFC 1MM TYPE 1 12P 200MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 26POS SKT datasheet.pdf