Microchip Technology DSPIC30F1010T-30I/MM
DSPIC30F1010T-30I/MM picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC30F1010T-30I/MM
Brief Description
IC DSC 16BIT 6KB FLASH 28QFNS
Datasheet Download
DSPIC30F1010T-30I/MM.pdf
Availability of DSPIC30F1010T-30I/MM
QUANTITY
DSPIC30F1010T-30I/MM Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC30F1010T-30I/MM
Internal Part NumberEIS-DSPIC30F1010T-30I/MM
PCN Design/SpecificationdsPIC30F1010/202x Datasheet Update 19/Mar/2014
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Qualification Assembly Site 01/May/2014
Qualification Report 01/Jul/2014
Qualification Revision 09/Jul/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 30F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed30 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O21
Program Memory Size6KB (2K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 6x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN-S (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC30F1010T-30I/MM
Related LinksDSPIC30F10, DSPIC30F1010T-30I/MM Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC30F1010T-30I/MM Details Description
Related parts for DSPIC30F1010T-30I/MM
IC OPAMP GP 1.5MHZ RRO 8DMP datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
THERMOSTAT 90 DEG NO TO-220 datasheet.pdf
LABEL IDENTIFICATION TAPE datasheet.pdf
RAPIDSE ZIGBEE DEV BOARD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf