Microchip Technology DSPIC30F2011-30I/ML
DSPIC30F2011-30I/ML picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC30F2011-30I/ML
Brief Description
IC DSC 16BIT 12KB FLASH 28QFN
Datasheet Download
DSPIC30F2011-30I/ML.pdf
Availability of DSPIC30F2011-30I/ML
QUANTITY
DSPIC30F2011-30I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC30F2011-30I/ML
Internal Part NumberEIS-DSPIC30F2011-30I/ML
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package61
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 30F
PackagingTube
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed30 MIPs
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O12
Program Memory Size12KB (4K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.5 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC30F2011-30I/ML
Related LinksDSPIC30F2, DSPIC30F2011-30I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC30F2011-30I/ML Details Description
Related parts for DSPIC30F2011-30I/ML
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25.4MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
DUCT CVR HAL FREE WHT 1"X 6' datasheet.pdf
TVS DIODE 85.5VWM 137VC SMD datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP BLACK .300 DIA datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
MIC MEMS ANALOG OMNI -38DB datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 38.4MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf