Microchip Technology DSPIC30F2011T-20I/SO
DSPIC30F2011T-20I/SO picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC30F2011T-20I/SO
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC DSC 16BIT 12KB FLASH 18SOIC
Datasheet Download
DSPIC30F2011T-20I/SO.pdf
Availability of DSPIC30F2011T-20I/SO
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DSPIC30F2011T-20I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC30F2011T-20I/SO
Internal Part NumberEIS-DSPIC30F2011T-20I/SO
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPdCu Wire Update 18/Feb/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 30F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed20 MIPS
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O12
Program Memory Size12KB (4K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.5 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package18-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC30F2011T-20I/SO
Related LinksDSPIC30F20, DSPIC30F2011T-20I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC30F2011T-20I/SO Details Description
Related parts for DSPIC30F2011T-20I/SO
RES SMD 34K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DUAL NANOPWR COMP 8-SOIC datasheet.pdf
IC SCSI 27-LINE TERM 64-LQFP datasheet.pdf
CONN SL SMD R/A HDR GOLD 7POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 820NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf