Microchip Technology DSPIC30F2012-20I/ML
DSPIC30F2012-20I/ML picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC30F2012-20I/ML
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC DSC 16BIT 12KB FLASH 28QFN
Datasheet Download
DSPIC30F2012-20I/ML.pdf
Availability of DSPIC30F2012-20I/ML
QUANTITY
DSPIC30F2012-20I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC30F2012-20I/ML
Internal Part NumberEIS-DSPIC30F2012-20I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package61
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 30F
PackagingTube
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed20 MIPS
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O20
Program Memory Size12KB (4K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.5 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 10x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC30F2012-20I/ML
Related LinksDSPIC30F2, DSPIC30F2012-20I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC30F2012-20I/ML Details Description
Related parts for DSPIC30F2012-20I/ML
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 6-SMD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 7.5NS 48TQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 105MM datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 330MA 2.39 OHM datasheet.pdf
CAP FILM 0.003UF 5% 2000VDC AXIA datasheet.pdf