Microchip Technology DSPIC30F2012-20I/SO
DSPIC30F2012-20I/SO picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC30F2012-20I/SO
Brief Description
IC DSC 16BIT 12KB FLASH 28SOIC
Datasheet Download
DSPIC30F2012-20I/SO.pdf
Availability of DSPIC30F2012-20I/SO
QUANTITY
DSPIC30F2012-20I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC30F2012-20I/SO
Internal Part NumberEIS-DSPIC30F2012-20I/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginSOIC-28L Palladium Coated Copper 29/Aug/2013
SOIC-28L Revision 17/Dec/2013
SOIC-28L Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 30F
PackagingTube
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed20 MIPS
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O20
Program Memory Size12KB (4K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.5 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 10x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC30F2012-20I/SO
Related LinksDSPIC30F2, DSPIC30F2012-20I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC30F2012-20I/SO Details Description
Related parts for DSPIC30F2012-20I/SO
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES 158K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 330 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET SNGL 6A HS 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
IC EMI FILTER 6LINE ESD 12DFN datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS T/H R/A datasheet.pdf