Microchip Technology DSPIC30F3010T-20E/SO
DSPIC30F3010T-20E/SO picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC30F3010T-20E/SO
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC DSC 16BIT 24KB FLASH 28SOIC
Datasheet Download
DSPIC30F3010T-20E/SO.pdf
Availability of DSPIC30F3010T-20E/SO
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DSPIC30F3010T-20E/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC30F3010T-20E/SO
Internal Part NumberEIS-DSPIC30F3010T-20E/SO
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 30F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed20 MIPS
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Number of I/O20
Program Memory Size24KB (8K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.5 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 6x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC30F3010T-20E/SO
Related LinksDSPIC30F30, DSPIC30F3010T-20E/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC30F3010T-20E/SO Details Description
Related parts for DSPIC30F3010T-20E/SO
IC OPAMP GP 100KHZ 8SO datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CARD EDGE 60POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
RES 1.11K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 25V 10MA TO-92 datasheet.pdf
GASKET BECU 7.11X609.6MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 1228.8MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf