Microchip Technology DSPIC30F3011-20I/P
DSPIC30F3011-20I/P picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC30F3011-20I/P
Brief Description
IC DSC 16BIT 24KB FLASH 40DIP
Datasheet Download
DSPIC30F3011-20I/P.pdf
Availability of DSPIC30F3011-20I/P
QUANTITY
DSPIC30F3011-20I/P Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC30F3011-20I/P
Internal Part NumberEIS-DSPIC30F3011-20I/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification PDIP-28L/40L 21/Oct/2013
Qualification Assembly Site PDIP-28/40L 23/Aug/2013
Qualification PDIP-28L/40L 23/Aug/2013
Qualification PDIP-28L/40 Revision 05/Sept/2013
Qualification Revision PDIP-28L/40L17/Dec/2013
Qualification Revision 06/Feb/2014
Assembly Site Transfer 13/May/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package10
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 30F
PackagingTube
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed20 MIPS
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Number of I/O30
Program Memory Size24KB (8K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.5 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 9x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case40-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package40-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC30F3011-20I/P
Related LinksDSPIC30F3, DSPIC30F3011-20I/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC30F3011-20I/P Details Description
Related parts for DSPIC30F3011-20I/P
IC AMP HBT SIGE 4000MHZ SOT-86 datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
SWTCH TOP PLNGR SNAP SPDT datasheet.pdf
BUS-BAR CURRENT TRANSFORMER 5VA datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
RES 100 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN D-SUB RCPT 9POS VERT SOLDER datasheet.pdf
CAP FILM 560PF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf
FUSE HOLDER 250V datasheet.pdf