Microchip Technology DSPIC30F3011-30I/ML
DSPIC30F3011-30I/ML picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC30F3011-30I/ML
Brief Description
IC DSC 16BIT 24KB FLASH 44QFN
Datasheet Download
DSPIC30F3011-30I/ML.pdf
Availability of DSPIC30F3011-30I/ML
QUANTITY
DSPIC30F3011-30I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC30F3011-30I/ML
Internal Part NumberEIS-DSPIC30F3011-30I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPlating 04/Jun/2013
PCN Assembly/OriginQualification Assembly Site 01/May/2014
Qualification Report 01/Jul/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package45
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 30F
PackagingTube
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed30 MIPs
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Number of I/O30
Program Memory Size24KB (8K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.5 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 9x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C