Microchip Technology DSPIC30F3012T-30I/ML
DSPIC30F3012T-30I/ML picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC30F3012T-30I/ML
Brief Description
IC DSC 16BIT 24KB FLASH 44QFN
Datasheet Download
DSPIC30F3012T-30I/ML.pdf
Availability of DSPIC30F3012T-30I/ML
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DSPIC30F3012T-30I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC30F3012T-30I/ML
Internal Part NumberEIS-DSPIC30F3012T-30I/ML
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPlating 04/Jun/2013
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 30F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed30 MIPs
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O12
Program Memory Size24KB (8K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.5 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC30F3012T-30I/ML
Related LinksDSPIC30F30, DSPIC30F3012T-30I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC30F3012T-30I/ML Details Description
Related parts for DSPIC30F3012T-30I/ML
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 18V datasheet.pdf
MKR WIRE CLIP ON B/W 300 PC datasheet.pdf
71781-003LF 40P REC SCA-2 datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8TDFN datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 26POS SCKT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 9A SYNC 28QFN datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ20 21 OLIV datasheet.pdf
CAP FILM 4.3UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf