Microchip Technology DSPIC30F3014T-30I/ML
DSPIC30F3014T-30I/ML picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC30F3014T-30I/ML
Brief Description
IC DSC 16BIT 24KB FLASH 44QFN
Datasheet Download
DSPIC30F3014T-30I/ML.pdf
Availability of DSPIC30F3014T-30I/ML
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DSPIC30F3014T-30I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC30F3014T-30I/ML
Internal Part NumberEIS-DSPIC30F3014T-30I/ML
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPlating 04/Jun/2013
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 30F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed30 MIPs
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O30
Program Memory Size24KB (8K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.5 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 13x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC30F3014T-30I/ML
Related LinksDSPIC30F30, DSPIC30F3014T-30I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC30F3014T-30I/ML Details Description
Related parts for DSPIC30F3014T-30I/ML
ENDPLATE AP AKZ 2.5 BLUE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CORD GFCI 120VAC 25' YEL SNG datasheet.pdf
IC SCSI 9-LINE TERM 36-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 169 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 39PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
TV 8C 8#16 SKT RECP datasheet.pdf
3,3UF 400V 10X12,5 datasheet.pdf