Microchip Technology DSPIC30F6010A-20E/PF
DSPIC30F6010A-20E/PF picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC30F6010A-20E/PF
Brief Description
IC DSC 16BIT 144KB FLASH 80TQFP
Datasheet Download
DSPIC30F6010A-20E/PF.pdf
Availability of DSPIC30F6010A-20E/PF
QUANTITY
DSPIC30F6010A-20E/PF Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC30F6010A-20E/PF
Internal Part NumberEIS-DSPIC30F6010A-20E/PF
PCN Design/SpecificationDie/Molding Material Update 20/Jul/2015
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 30F
Core Size16-Bit
Speed20 MIPS
ConnectivityCAN, I²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Number of I/O68
Program Memory Size144KB (48K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size4K x 8
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.5 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case80-TQFP
Supplier Device Package80-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC30F6010A-20E/PF
Related LinksDSPIC30F60, DSPIC30F6010A-20E/PF Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC30F6010A-20E/PF Details Description
Related parts for DSPIC30F6010A-20E/PF
CAP ALUM 18000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 420KSPS 24-QSOP datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 25MSPS 1.8V 40-QFN datasheet.pdf
ADAPTER V850 EXCHANGE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 2.2M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 430MA 530 MOHM datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 1W DO213AB datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN RA datasheet.pdf