Microchip Technology DSPIC30F6011T-30I/PF
DSPIC30F6011T-30I/PF picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC30F6011T-30I/PF
Brief Description
IC DSC 16BIT 132KB FLASH 64TQFP
Datasheet Download
DSPIC30F6011T-30I/PF.pdf
Availability of DSPIC30F6011T-30I/PF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DSPIC30F6011T-30I/PF Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC30F6011T-30I/PF
Internal Part NumberEIS-DSPIC30F6011T-30I/PF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 30F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed30 MIPs
ConnectivityCAN, I²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O52
Program Memory Size132KB (44K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size2K x 8
RAM Size6K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.5 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 16x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC30F6011T-30I/PF
Related LinksDSPIC30F60, DSPIC30F6011T-30I/PF Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC30F6011T-30I/PF Details Description
Related parts for DSPIC30F6011T-30I/PF
EVAL MOD BUCK CONTROLLER TL5001 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 220PF 3KV NP0 1812 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
LED CBI 3MM HI EFF RED RED DIFF datasheet.pdf
CAP CER 4.1PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS INLINE SKT datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC datasheet.pdf