Microchip Technology DSPIC30F6012AT-20I/PT
DSPIC30F6012AT-20I/PT picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC30F6012AT-20I/PT
Brief Description
IC DSC 16BIT 144KB FLASH 64TQFP
Datasheet Download
DSPIC30F6012AT-20I/PT.pdf
Availability of DSPIC30F6012AT-20I/PT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DSPIC30F6012AT-20I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC30F6012AT-20I/PT
Internal Part NumberEIS-DSPIC30F6012AT-20I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 30F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed20 MIPS
ConnectivityCAN, I²C, SPI, UART/USART
PeripheralsAC'97, Brown-out Detect/Reset, I²S, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O52
Program Memory Size144KB (48K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size4K x 8
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.5 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 16x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC30F6012AT-20I/PT
Related LinksDSPIC30F60, DSPIC30F6012AT-20I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC30F6012AT-20I/PT Details Description
Related parts for DSPIC30F6012AT-20I/PT
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
SCR NON-SENS 600V 16A TO-263 datasheet.pdf
IC MRAM 256KBIT 35NS 44TSOP datasheet.pdf
FIXED IND 6.9UH 1.3A 160 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES 210 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER ON/OFF 10SOIC datasheet.pdf
RES SMD 39.2 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 24POS 2.2MM datasheet.pdf