Microchip Technology DSPIC33EP128MC206T-E/MR
DSPIC33EP128MC206T-E/MR picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33EP128MC206T-E/MR
Brief Description
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 64QFN
Datasheet Download
DSPIC33EP128MC206T-E/MR.pdf
Availability of DSPIC33EP128MC206T-E/MR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DSPIC33EP128MC206T-E/MR Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33EP128MC206T-E/MR
Internal Part NumberEIS-DSPIC33EP128MC206T-E/MR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Datasheet Revision 20/Aug/2013
Multiple Devices Errata Revision 20/Aug/2013
Errata Document Revision 27/Sep/2013
Errata Update 06/Feb/2014
Errata/Datasheet Update 10/Apr/2014
Errata/Datasheet Update 07/Aug/2014
Errata/Datasheet Update 23/Dec/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33EP
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed60 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, QEI, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Number of I/O53
Program Memory Size128KB (43K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size8K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case64-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package64-QFN Exposed Pad (9x9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33EP128MC206T-E/MR
Related LinksDSPIC33EP12, DSPIC33EP128MC206T-E/MR Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33EP128MC206T-E/MR Details Description
Related parts for DSPIC33EP128MC206T-E/MR
IC HEX SCHMITT-TRIG INV 14-DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC POT DGTL 10K OHM SC70-6 datasheet.pdf
DIP CABLE - CDR16S/AE16G/CDR16S datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
AIR PRESS DF1 SERIES datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf