Microchip Technology DSPIC33EP128MC504-I/ML
DSPIC33EP128MC504-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33EP128MC504-I/ML
Brief Description
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 44QFN
Datasheet Download
DSPIC33EP128MC504-I/ML.pdf
Availability of DSPIC33EP128MC504-I/ML
QUANTITY
DSPIC33EP128MC504-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33EP128MC504-I/ML
Internal Part NumberEIS-DSPIC33EP128MC504-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules70 MIPS dsPIC33EP and PIC24EP Family Overview
MCLV-2 Low Voltage Motor Control Development Board
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductdsPIC33EP Series DSCs for Motor Control, Digital Power and Sensing
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Datasheet Revision 20/Aug/2013
Multiple Devices Errata Revision 20/Aug/2013
Errata Document Revision 27/Sep/2013
Errata Update 06/Feb/2014
Errata/Datasheet Update 10/Apr/2014
Errata/Datasheet Update 07/Aug/2014
Errata/Datasheet Update 23/Dec/2014
PCN Assembly/OriginQualification Assembly Site 01/May/2014
Qualification Report 01/Jul/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package45
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33EP
PackagingTube
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed70 MIPs
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, LIN, QEI, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size128KB (43K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size8K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 9x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33EP128MC504-I/ML
Related LinksDSPIC33EP12, DSPIC33EP128MC504-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33EP128MC504-I/ML Details Description
Related parts for DSPIC33EP128MC504-I/ML
CABLE AUDIO/VIDEO HI QUAL 1.5M datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV 4CH DARL 16-SMD CC datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 24VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL YLW/YLW TINT datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 90D STACK datasheet.pdf
RES 9.1 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf