Microchip Technology DSPIC33EP128MC504T-I/PT
DSPIC33EP128MC504T-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33EP128MC504T-I/PT
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
DSPIC33EP128MC504T-I/PT.pdf
Availability of DSPIC33EP128MC504T-I/PT
QUANTITY
DSPIC33EP128MC504T-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33EP128MC504T-I/PT
Internal Part NumberEIS-DSPIC33EP128MC504T-I/PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Datasheet Revision 20/Aug/2013
Multiple Devices Errata Revision 20/Aug/2013
Errata Document Revision 27/Sep/2013
Errata Update 06/Feb/2014
Errata/Datasheet Update 10/Apr/2014
Errata/Datasheet Update 07/Aug/2014
Errata/Datasheet Update 23/Dec/2014
Au/CuPdAu Bond Wire Chg 14/Oct/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 10/Feb/2014
Qualification Revision 08/May/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33EP
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed70 MIPs
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, LIN, QEI, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size128KB (43K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size8K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 9x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33EP128MC504T-I/PT
Related LinksDSPIC33EP12, DSPIC33EP128MC504T-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33EP128MC504T-I/PT Details Description
Related parts for DSPIC33EP128MC504T-I/PT
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
EMI FILTER 250VAC 3A SCREW TERM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 5V datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SYNC 6SON datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
1.25MM M HSG 2X6 POS LAT datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
ALPHA 200 230V datasheet.pdf