Microchip Technology DSPIC33EP256GM604-I/ML
DSPIC33EP256GM604-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33EP256GM604-I/ML
Brief Description
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 44QFN
Datasheet Download
DSPIC33EP256GM604-I/ML.pdf
Availability of DSPIC33EP256GM604-I/ML
QUANTITY
DSPIC33EP256GM604-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33EP256GM604-I/ML
Internal Part NumberEIS-DSPIC33EP256GM604-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductDual Motor Control Made Easy with dsPIC33E DSCs
PCN Design/SpecificationDSPIC33EPyyyGM3xx/6xx/7xx Errata 25/Jun/2013
Datasheet Revision 02/Oct/2013
Errata Document Revision 02/Oct/2013
DSPIC33EPyyyGM3,6,7 Errata Update 28/Oct/2013
Multiple Devices Errata Update 27/Nov/2013
Errata/Datasheet Update 08/Jul/2014
DSPIC33EPY Datasheet Update 14/Aug/2014
Errata/Datasheet Update 10/Oct/2014
Errata/Datasheet Update 06/Jan/2015
Errata/Datasheet Update 16/Jun/2015
Errata Update 22/Sep/2015
dsPIC33EPXXXGM3XX/6XX/7XX Errata Doc Rev 08/Oct/2015
PCN Assembly/OriginQualification Assembly Site 01/May/2014
Qualification Report 01/Jul/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package45
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33EP
PackagingTube
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed70 MIPs
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, LIN, QEI, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size256KB (85.5K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 18x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33EP256GM604-I/ML
Related LinksDSPIC33EP25, DSPIC33EP256GM604-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33EP256GM604-I/ML Details Description
Related parts for DSPIC33EP256GM604-I/ML
KIT EVAL FOR AT91SAM7A3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.2A 8DFN datasheet.pdf
RJ45 CAT5E RECESSED LED datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT datasheet.pdf