Microchip Technology DSPIC33EP256MC202-E/SP
DSPIC33EP256MC202-E/SP picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33EP256MC202-E/SP
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 28SDIP
Datasheet Download
DSPIC33EP256MC202-E/SP.pdf
Availability of DSPIC33EP256MC202-E/SP
QUANTITY
DSPIC33EP256MC202-E/SP Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33EP256MC202-E/SP
Internal Part NumberEIS-DSPIC33EP256MC202-E/SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Datasheet Revision 20/Aug/2013
Multiple Devices Errata Revision 20/Aug/2013
Errata Document Revision 27/Sep/2013
Errata Update 06/Feb/2014
Errata/Datasheet Update 10/Apr/2014
Errata/Datasheet Update 07/Aug/2014
Errata/Datasheet Update 23/Dec/2014
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 22/Apr/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33EP
PackagingTube
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed60 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, QEI, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Number of I/O21
Program Memory Size256KB (85.5K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size16K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 6x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package28-SPDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33EP256MC202-E/SP
Related LinksDSPIC33EP25, DSPIC33EP256MC202-E/SP Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33EP256MC202-E/SP Details Description
Related parts for DSPIC33EP256MC202-E/SP
TVS DIODE 100VWM 162VC SMB datasheet.pdf
CONN TUBING CONNECT "Y" BLACK datasheet.pdf
IC SWITCH BUS SINGLE FET SOT23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 158 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 576 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PREC RES 200-240 OHM 2512 .02% datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 8"L X 6"W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf