Microchip Technology DSPIC33EP256MC202T-I/SO
DSPIC33EP256MC202T-I/SO picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33EP256MC202T-I/SO
Brief Description
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 28SOIC
Datasheet Download
DSPIC33EP256MC202T-I/SO.pdf
Availability of DSPIC33EP256MC202T-I/SO
QUANTITY
DSPIC33EP256MC202T-I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33EP256MC202T-I/SO
Internal Part NumberEIS-DSPIC33EP256MC202T-I/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Datasheet Revision 20/Aug/2013
Multiple Devices Errata Revision 20/Aug/2013
Errata Document Revision 27/Sep/2013
Errata Update 06/Feb/2014
Errata/Datasheet Update 10/Apr/2014
Errata/Datasheet Update 07/Aug/2014
Errata/Datasheet Update 23/Dec/2014
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 22/Apr/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
SeriesdsPIC™ 33EP
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed70 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, QEI, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Number of I/O21
EEPROM Size-
RAM Size16K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 6x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33EP256MC202T-I/SO
Related LinksDSPIC33EP25, DSPIC33EP256MC202T-I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33EP256MC202T-I/SO Details Description
Related parts for DSPIC33EP256MC202T-I/SO
IC MOTOR DRIVER ON/OFF 5SIP datasheet.pdf
IC AMP HBT GAAS GEN-PUR SOT-89 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .5MM 34POS datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 1.87K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
LIGHT PIPE ROUND 4MM CLEAR datasheet.pdf