Microchip Technology DSPIC33EP256MU810T-I/PT
DSPIC33EP256MU810T-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33EP256MU810T-I/PT
Brief Description
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 100TQFP
Datasheet Download
DSPIC33EP256MU810T-I/PT.pdf
Availability of DSPIC33EP256MU810T-I/PT
QUANTITY
DSPIC33EP256MU810T-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33EP256MU810T-I/PT
Internal Part NumberEIS-DSPIC33EP256MU810T-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationdsPic33EPXXX, PIC24EPXXX Errata Doc Rev 4/Nov/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 10/Feb/2014
Qualification Copper Wire 15/May/2014
Qualification Lead-Frame Paddle 20/Oct/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,200
SeriesdsPIC™ 33EP
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed60 MIPs
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, LIN, QEI, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Number of I/O83
EEPROM Size-
RAM Size12K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 32x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33EP256MU810T-I/PT
Related LinksDSPIC33EP25, DSPIC33EP256MU810T-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33EP256MU810T-I/PT Details Description
Related parts for DSPIC33EP256MU810T-I/PT
CAP CER 0.022UF 100V X7R 2220 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT W/PGA 14-DFN datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 1M OHM 6SIP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 5NS 48TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 910MA 370 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS 1.0MM VERT SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.00056 UF 5 % 2KVDC RA datasheet.pdf
26500 12C 9#20 3#16 P BY PLUG datasheet.pdf
150UF 200V 16X35,5 datasheet.pdf