Microchip Technology DSPIC33EP32MC202T-E/SO
DSPIC33EP32MC202T-E/SO picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33EP32MC202T-E/SO
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 28SOIC
Datasheet Download
DSPIC33EP32MC202T-E/SO.pdf
Availability of DSPIC33EP32MC202T-E/SO
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DSPIC33EP32MC202T-E/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33EP32MC202T-E/SO
Internal Part NumberEIS-DSPIC33EP32MC202T-E/SO
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Datasheet Revision 20/Aug/2013
Multiple Devices Errata Revision 20/Aug/2013
Errata Document Revision 27/Sep/2013
Errata Update 06/Feb/2014
Errata/Datasheet Update 10/Apr/2014
Errata/Datasheet Update 07/Aug/2014
Errata/Datasheet Update 23/Dec/2014
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 22/Apr/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33EP
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed60 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, QEI, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Number of I/O21
Program Memory Size32KB (10.7K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size2K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 6x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33EP32MC202T-E/SO
Related LinksDSPIC33EP32, DSPIC33EP32MC202T-E/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33EP32MC202T-E/SO Details Description
Related parts for DSPIC33EP32MC202T-E/SO
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DAC 12BIT OCTAL VOUT 16-MSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 16A TO263AB datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CABLE ASSY RJ45 datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 200MW SOD323 datasheet.pdf
HEATSINK TO-220 DUAL MNT BLACK datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf