Microchip Technology DSPIC33EP32MC204-E/TL
DSPIC33EP32MC204-E/TL picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33EP32MC204-E/TL
Brief Description
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 44VTLA
Datasheet Download
DSPIC33EP32MC204-E/TL.pdf
Availability of DSPIC33EP32MC204-E/TL
QUANTITY
DSPIC33EP32MC204-E/TL Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33EP32MC204-E/TL
Internal Part NumberEIS-DSPIC33EP32MC204-E/TL
Errata/Datasheet Update 23/Dec/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package61
SeriesdsPIC™ 33EP
PackagingTube
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed60 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, QEI, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
RAM Size2K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 9x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case44-VFTLA Exposed Pad
Supplier Device Package44-VTLA (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33EP32MC204-E/TL
Related LinksDSPIC33EP3, DSPIC33EP32MC204-E/TL Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33EP32MC204-E/TL Details Description
Related parts for DSPIC33EP32MC204-E/TL
RES 14.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 1A 90 MOHM SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 25LGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SPI/SRL 1M 8-SOIC datasheet.pdf
RES 140 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf