Microchip Technology DSPIC33EP32MC204T-I/TL
DSPIC33EP32MC204T-I/TL picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33EP32MC204T-I/TL
Brief Description
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 44VTLA
Datasheet Download
DSPIC33EP32MC204T-I/TL.pdf
Availability of DSPIC33EP32MC204T-I/TL
QUANTITY
DSPIC33EP32MC204T-I/TL Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33EP32MC204T-I/TL
Internal Part NumberEIS-DSPIC33EP32MC204T-I/TL
Errata/Datasheet Update 23/Dec/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
SeriesdsPIC™ 33EP
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed70 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, QEI, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
RAM Size2K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 9x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-VFTLA Exposed Pad
Supplier Device Package44-VTLA (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33EP32MC204T-I/TL
Related LinksDSPIC33EP32, DSPIC33EP32MC204T-I/TL Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33EP32MC204T-I/TL Details Description
Related parts for DSPIC33EP32MC204T-I/TL
INDUCTOR/XFRMR 4.3UH MULTIWIND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 24VOUT datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N CH 600V 15.8A TO-220 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 36POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 240UH 210MA 7.8 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 6.3PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0033UF 5% 310VAC AXIA datasheet.pdf