Microchip Technology DSPIC33EP512GM304-H/PT
DSPIC33EP512GM304-H/PT picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33EP512GM304-H/PT
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC DSC 16BIT 512KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
DSPIC33EP512GM304-H/PT.pdf
Availability of DSPIC33EP512GM304-H/PT
QUANTITY
DSPIC33EP512GM304-H/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33EP512GM304-H/PT
Internal Part NumberEIS-DSPIC33EP512GM304-H/PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductDual Motor Control Made Easy with dsPIC33E DSCs
PCN Design/SpecificationDSPIC33EPyyyGM3xx/6xx/7xx Errata 25/Jun/2013
Datasheet Revision 02/Oct/2013
Errata Document Revision 02/Oct/2013
DSPIC33EPyyyGM3,6,7 Errata Update 28/Oct/2013
Multiple Devices Errata Update 27/Nov/2013
Errata/Datasheet Update 08/Jul/2014
DSPIC33EPY Datasheet Update 14/Aug/2014
Errata/Datasheet Update 10/Oct/2014
Errata/Datasheet Update 06/Jan/2015
Errata/Datasheet Update 16/Jun/2015
Errata Update 22/Sep/2015
dsPIC33EPXXXGM3XX/6XX/7XX Errata Doc Rev 08/Oct/2015
Au/CuPdAu Bond Wire Chg 14/Oct/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 10/Feb/2014
Qualification Revision 08/May/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33EP
PackagingTray
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed-
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, QEI, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size512KB (170K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size48K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)-
Data ConvertersA/D 18x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33EP512GM304-H/PT
Related LinksDSPIC33EP51, DSPIC33EP512GM304-H/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33EP512GM304-H/PT Details Description
Related parts for DSPIC33EP512GM304-H/PT
CONN HEADER 10POS 2.5MM STR TIN datasheet.pdf
THERM NTC 15KOHM 20% 0805 SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
FIXED IND 20UH 7A 12 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 100V X7R 2220 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 500 OHM 8VDFN datasheet.pdf
RND SPACER 0.063" NYLON 12.07MM datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
AB 6C 1#16, 5#12 SKT PLUG datasheet.pdf
2.5 V to 5.5 V, 250 UA, 2-Wire Interface Dual-Voltage Output, 8-/10-/12-Bit DACs IC datasheet.pdf