Microchip Technology DSPIC33EP512MC204-I/PT
DSPIC33EP512MC204-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33EP512MC204-I/PT
Brief Description
IC DSC 16BIT 512KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
DSPIC33EP512MC204-I/PT.pdf
Availability of DSPIC33EP512MC204-I/PT
QUANTITY
DSPIC33EP512MC204-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33EP512MC204-I/PT
Internal Part NumberEIS-DSPIC33EP512MC204-I/PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationAu/CuPdAu Bond Wire Chg 14/Oct/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 10/Feb/2014
Qualification Revision 08/May/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package160
SeriesdsPIC™ 33EP
PackagingTray
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed70 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, QEI, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
RAM Size24K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 9x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33EP512MC204-I/PT
Related LinksDSPIC33EP51, DSPIC33EP512MC204-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33EP512MC204-I/PT Details Description
Related parts for DSPIC33EP512MC204-I/PT
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 24V datasheet.pdf
SOCKET ADAPTER PLCC TO 32DIP 0.6 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 39.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC DAC 8BIT I2C/SRL 8-SON datasheet.pdf
RES 0.0333 OHM 10W 1% RADIAL datasheet.pdf