Microchip Technology DSPIC33EP512MU810-E/PF
DSPIC33EP512MU810-E/PF picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33EP512MU810-E/PF
Brief Description
IC DSC 16BIT 512KB FLASH 100TQFP
Datasheet Download
DSPIC33EP512MU810-E/PF.pdf
Availability of DSPIC33EP512MU810-E/PF
QUANTITY
DSPIC33EP512MU810-E/PF Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33EP512MU810-E/PF
Internal Part NumberEIS-DSPIC33EP512MU810-E/PF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationdsPic33EPXXX, PIC24EPXXX Errata Doc Rev 4/Nov/2015
PCN Assembly/OriginQualification TQFP-100L Package 15/Jan/2014
Qualification TQFP-100L Package 15/Jan/2014
Qualification Assembly Site Revision 25/Jul/2014
Qualification TQFP-100L Package 18/Aug/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package90
SeriesdsPIC™ 33EP
PackagingTray
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed60 MIPs
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, LIN, QEI, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Number of I/O83
RAM Size24K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 32x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33EP512MU810-E/PF
Related LinksDSPIC33EP51, DSPIC33EP512MU810-E/PF Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33EP512MU810-E/PF Details Description
Related parts for DSPIC33EP512MU810-E/PF
FUSE GLASS 160MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 20POS datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 3A 65 MOHM SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 12K OHM 2008 datasheet.pdf
PWR SUP 5V 10W 2.00A datasheet.pdf
IC AMP CURRENT SENSE 8-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 7/16 5V datasheet.pdf
RES 820K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 50.5 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 0.075 OHM 30W 5% TO220 datasheet.pdf