Microchip Technology DSPIC33EP512MU814-I/PH
DSPIC33EP512MU814-I/PH picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33EP512MU814-I/PH
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC DSC 16BIT 512KB FLASH 144TQFP
Datasheet Download
DSPIC33EP512MU814-I/PH.pdf
Availability of DSPIC33EP512MU814-I/PH
QUANTITY
DSPIC33EP512MU814-I/PH Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33EP512MU814-I/PH
Internal Part NumberEIS-DSPIC33EP512MU814-I/PH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules70 MIPS dsPIC33EP and PIC24EP Family Overview
MCLV-2 Low Voltage Motor Control Development Board
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationdsPic33EPXXX, PIC24EPXXX Errata Doc Rev 4/Nov/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33EP
PackagingTray
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed70 MIPs
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, LIN, QEI, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Number of I/O122
Program Memory Size512KB (170K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size24K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 32x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case144-TQFP
Supplier Device Package144-TQFP (16x16)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33EP512MU814-I/PH
Related LinksDSPIC33EP51, DSPIC33EP512MU814-I/PH Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33EP512MU814-I/PH Details Description
Related parts for DSPIC33EP512MU814-I/PH
Crystal 25.6000kHz 100ppm 11pF 55 kOhm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.2A USPN4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES 215 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 51 TYPE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125" datasheet.pdf
500 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
COMPACT FLASH 6 16GB SLC IND datasheet.pdf
RES SMD 22.6 OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT datasheet.pdf