Microchip Technology DSPIC33EP64MC202T-E/MM
DSPIC33EP64MC202T-E/MM picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33EP64MC202T-E/MM
Brief Description
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 28QFNS
Datasheet Download
DSPIC33EP64MC202T-E/MM.pdf
Availability of DSPIC33EP64MC202T-E/MM
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DSPIC33EP64MC202T-E/MM Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33EP64MC202T-E/MM
Internal Part NumberEIS-DSPIC33EP64MC202T-E/MM
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Datasheet Revision 20/Aug/2013
Multiple Devices Errata Revision 20/Aug/2013
Errata Document Revision 27/Sep/2013
Errata Update 06/Feb/2014
Errata/Datasheet Update 10/Apr/2014
Errata/Datasheet Update 07/Aug/2014
Errata/Datasheet Update 23/Dec/2014
PCN Assembly/OriginAdditional Fabrication Site 29/Oct/2013
Qualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Assembly Site 01/May/2014
Qualification Report 01/Jul/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33EP
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed60 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, QEI, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Number of I/O21
Program Memory Size64KB (22K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size4K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 6x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN-S (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33EP64MC202T-E/MM
Related LinksDSPIC33EP64, DSPIC33EP64MC202T-E/MM Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33EP64MC202T-E/MM Details Description
Related parts for DSPIC33EP64MC202T-E/MM
IC CNTRLR DUAL HOT SWAP 16-SSOP datasheet.pdf
TERM SOLDER PIN .250" .051"L datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC DRIVER IGBT/MOSFET 14-SOIC datasheet.pdf
RES 37.4 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DUCT SLOT PVC 2X4"X6' SHIELDED datasheet.pdf
IC FPGA 1000 I/O 1930BGA datasheet.pdf
FIXED IND 1.3NH 550MA 150 MOHM datasheet.pdf
750 TB RIS CLA 90D SOLID datasheet.pdf
IC BUFFER ZDB PCIE 1:19 72-QFN datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf