Microchip Technology DSPIC33EP64MC502-I/SP
DSPIC33EP64MC502-I/SP picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33EP64MC502-I/SP
Brief Description
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 28SDIP
Datasheet Download
DSPIC33EP64MC502-I/SP.pdf
Availability of DSPIC33EP64MC502-I/SP
QUANTITY
DSPIC33EP64MC502-I/SP Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33EP64MC502-I/SP
Internal Part NumberEIS-DSPIC33EP64MC502-I/SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules70 MIPS dsPIC33EP and PIC24EP Family Overview
MCLV-2 Low Voltage Motor Control Development Board
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductdsPIC33EP Series DSCs for Motor Control, Digital Power and Sensing
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Datasheet Revision 20/Aug/2013
Multiple Devices Errata Revision 20/Aug/2013
Errata Document Revision 27/Sep/2013
Errata Update 06/Feb/2014
Errata/Datasheet Update 10/Apr/2014
Errata/Datasheet Update 07/Aug/2014
Errata/Datasheet Update 23/Dec/2014
PCN Assembly/OriginAdditional Fabrication Site 29/Oct/2013
Qualification Copper Wire 22/Apr/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33EP
PackagingTube
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed70 MIPs
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, LIN, QEI, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Number of I/O21
Program Memory Size64KB (22K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size4K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 6x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package28-SPDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33EP64MC502-I/SP
Related LinksDSPIC33EP6, DSPIC33EP64MC502-I/SP Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33EP64MC502-I/SP Details Description
Related parts for DSPIC33EP64MC502-I/SP
IC 8-BIT ADDRESSABL LTCH 20SOIC datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 630MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 143K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 100V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER BP 150POS 10COL GOLD datasheet.pdf
Crystal 5.1200MHz 30ppm 18pF 150 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, J-Lead datasheet.pdf