Microchip Technology DSPIC33EP64MC504-E/ML
DSPIC33EP64MC504-E/ML picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33EP64MC504-E/ML
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 44QFN
Datasheet Download
DSPIC33EP64MC504-E/ML.pdf
Availability of DSPIC33EP64MC504-E/ML
QUANTITY
DSPIC33EP64MC504-E/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33EP64MC504-E/ML
Internal Part NumberEIS-DSPIC33EP64MC504-E/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPlating 04/Jun/2013
Multiple Devices Datasheet Revision 20/Aug/2013
Multiple Devices Errata Revision 20/Aug/2013
Errata Document Revision 27/Sep/2013
Errata Update 06/Feb/2014
Errata/Datasheet Update 10/Apr/2014
Errata/Datasheet Update 07/Aug/2014
Errata/Datasheet Update 23/Dec/2014
PCN Assembly/OriginAdditional Fabrication Site 29/Oct/2013
Qualification Assembly Site 01/May/2014
Qualification Report 01/Jul/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package45
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33EP
PackagingTube
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed60 MIPs
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, LIN, QEI, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size64KB (22K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size4K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 9x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33EP64MC504-E/ML
Related LinksDSPIC33EP6, DSPIC33EP64MC504-E/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33EP64MC504-E/ML Details Description
Related parts for DSPIC33EP64MC504-E/ML
CONN HEADER .100 SINGL STR 8POS datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
TERM BLOCK 10POS SIDE ENTRY 5MM datasheet.pdf
CAP CER 33PF 3KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 104K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES 480 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 68MM datasheet.pdf
D4N-2F22 datasheet.pdf
METRAL HDR RA PIP 4R 24P datasheet.pdf
RES 9.9M OHM 3/4W 0.1% RADIAL datasheet.pdf