Microchip Technology DSPIC33EV128GM006-E/PT
DSPIC33EV128GM006-E/PT picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33EV128GM006-E/PT
Brief Description
IC DSC 128KB
Datasheet Download
DSPIC33EV128GM006-E/PT.pdf
Availability of DSPIC33EV128GM006-E/PT
QUANTITY
DSPIC33EV128GM006-E/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33EV128GM006-E/PT
Internal Part NumberEIS-DSPIC33EV128GM006-E/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationDSPIC33 Data sheet Revision 21/Apr/2015
Errata/Datasheet Update 06/May/2015
Errata/Datasheet Update 22/May/2015
Errata/Datasheet Update 07/Sep/2015
dsPIC33EVXXXGM00X/10X Family Errat & Data Sheet 08/Oct/2015
Au/CuPdAu Bond Wire Chg 14/Oct/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesAutomotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EV
PackagingTray
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed60 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O53
Program Memory Size128KB (43K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 36x10/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33EV128GM006-E/PT
Related LinksDSPIC33EV12, DSPIC33EV128GM006-E/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33EV128GM006-E/PT Details Description
Related parts for DSPIC33EV128GM006-E/PT
IC TXRX T1/E1 QUAD 3.3V 256-BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8SMT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 8pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 243 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 600MA 250 MOHM datasheet.pdf