Microchip Technology DSPIC33EV32GM004-I/PT
DSPIC33EV32GM004-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33EV32GM004-I/PT
Brief Description
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
DSPIC33EV32GM004-I/PT.pdf
Availability of DSPIC33EV32GM004-I/PT
QUANTITY
DSPIC33EV32GM004-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33EV32GM004-I/PT
Internal Part NumberEIS-DSPIC33EV32GM004-I/PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationErrata/Datasheet Update 22/May/2015
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33EV
PackagingTray
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed70 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size32KB (11K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 24x10/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33EV32GM004-I/PT
Related LinksDSPIC33EV3, DSPIC33EV32GM004-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33EV32GM004-I/PT Details Description
Related parts for DSPIC33EV32GM004-I/PT
CAP CER 0.047UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V datasheet.pdf
RES SMD 83.5K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
RES 453 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC DO41 datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf