Microchip Technology DSPIC33EV32GM106-E/PT
DSPIC33EV32GM106-E/PT picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33EV32GM106-E/PT
Brief Description
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 64TQFP
Datasheet Download
DSPIC33EV32GM106-E/PT.pdf
Availability of DSPIC33EV32GM106-E/PT
QUANTITY
DSPIC33EV32GM106-E/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33EV32GM106-E/PT
Internal Part NumberEIS-DSPIC33EV32GM106-E/PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationErrata/Datasheet Update 22/May/2015
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33EV
PackagingTray
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed70 MIPs
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O53
Program Memory Size32KB (11K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 36x10/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33EV32GM106-E/PT
Related LinksDSPIC33EV3, DSPIC33EV32GM106-E/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33EV32GM106-E/PT Details Description
Related parts for DSPIC33EV32GM106-E/PT
IC 10MHZ CMOS Z8000 SCC 40-DIP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 208LQFP datasheet.pdf
LED PNL MT 9MM 6V BLACK RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER HI TEMP 10POS STR datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
LED AMBER DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
VTM CURRENT MULTIPLIER 8V 30A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf