Microchip Technology DSPIC33FJ06GS101AT-I/SO
DSPIC33FJ06GS101AT-I/SO picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ06GS101AT-I/SO
Brief Description
IC DSC 16BIT 6KB FLASH 18SOIC
Datasheet Download
DSPIC33FJ06GS101AT-I/SO.pdf
Availability of DSPIC33FJ06GS101AT-I/SO
QUANTITY
DSPIC33FJ06GS101AT-I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ06GS101AT-I/SO
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ06GS101AT-I/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesInterleaved Power Factor Correction
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductSMPS & Digital Power Conversion Solutions
PIC24FJ/33FJ MCUs & dsPIC® DSCs
dsPIC® "GS" DSCs
PCN Design/SpecificationErrata and Datasheet Update 01/Oct/2013
Errata/Datasheet Update 13/Oct/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed40 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O13
Program Memory Size6KB (2K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 6x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package18-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ06GS101AT-I/SO
Related LinksDSPIC33FJ06, DSPIC33FJ06GS101AT-I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ06GS101AT-I/SO Details Description
Related parts for DSPIC33FJ06GS101AT-I/SO
RES SMD 196K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 1A 700 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 305 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 66.5KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 38.3 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf