Microchip Technology DSPIC33FJ06GS102A-E/SS
DSPIC33FJ06GS102A-E/SS picture photo
Mfg. Part Number
DSPIC33FJ06GS102A-E/SS
Brief Description
IC DSC 16BIT 6KB FLASH 28SSOP
Datasheet Download
DSPIC33FJ06GS102A-E/SS.pdf
Availability of DSPIC33FJ06GS102A-E/SS
QUANTITY
DSPIC33FJ06GS102A-E/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of DSPIC33FJ06GS102A-E/SS
Internal Part NumberEIS-DSPIC33FJ06GS102A-E/SS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesInterleaved Power Factor Correction
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductSMPS & Digital Power Conversion Solutions
PIC24FJ/33FJ MCUs & dsPIC® DSCs
dsPIC® "GS" DSCs
PCN Design/SpecificationErrata and Datasheet Update 01/Oct/2013
Errata/Datasheet Update 13/Oct/2014
Copper Bond Wire 17/Dec/2014
JAON-17GAPJ777 03/Dec/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package47
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTube
Core ProcessordsPIC
Core Size16-Bit
Speed40 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O21
Program Memory Size6KB (2K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 6x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSPIC33FJ06GS102A-E/SS
Related LinksDSPIC33FJ06, DSPIC33FJ06GS102A-E/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSPIC33FJ06GS102A-E/SS Details Description
Related parts for DSPIC33FJ06GS102A-E/SS
RES SMD 1.65KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 24.9KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 9A 125V datasheet.pdf
Connector Plug USB - micro B 2.0 5 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CONN FLAG RING 3/0AWG #3/8 SOLIS datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 25POS SKT datasheet.pdf
RES 100 OHM 1.75W 5% AXIAL datasheet.pdf
THERMOMARK ROLL SET EN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT PIN datasheet.pdf